כיצד לשמור על עצמאות עסקית?

money-case-163495_640לא מעט אנשים חולמים יום אחד לצאת לעצמאות, להקים עסק, להרוויח הרבה כסף וליהנות מהחיים. יחד עם זאת, שמירה על עצמאות עסקית אינה צעד פשוט ודורשת מבעל העסק הבנה כלכלית ועסקית עמוקה.

איתמר ציפורי, יזם בתחום הסטארטאפים שיצא לאחרונה לדרך עצמאית בעולם העסקי, מביא כמה כללי ברזל לשמירה על עצמאות עסקית לטווח ארוך.

1. מקורות הון – עסק מצליח זקוק למקורות הון כדי לממן את עצמו, ואינו יכול להסתמך לאורך זמן על אשראי של בנקים או גורמים אחרים.

2. פיזור סיכונים – בעל עסק צריך לבנות לעצמו תמהיל נכון של קהל לקוחות, ולהתאים להם מוצרים מתאימים. ניקח לדוגמא חנויות אלקטרוניקה, שמציעים ללקוחותיהם מגוון רחב של שירותים ומוצרים, ובכך מבטיחים לעצמם קהל לקוחות מגוון.

3. שימור ידע – איתמר ציפורי מסביר כי אחת הבעיות העיקריות של עסקים קטנים היא התחלופה הגדולה בכוח האדם. החלפת עובדים כל תקופת זמן פוגעת ביכולת של העסק להיות פרודוקטיבית לאורך זמן. על מנת להתמודד עם בעיה זו, העסק צריך לדאוג לתיעוד תהליכי העבודה וליצירת מנגנון שיעודד את העובדים הטובים להישאר לאורך זמן.

4. יוזמה – בעל העסק צריך לפעול באופן אקטיבי בשוק ולפעול לנטרל מתחרים המהווים עליו איום. בנוסף, בעל העסק צריך לדאוג להתעדכן כל הזמן בצרכי השוק, כדי שיהיה רלוונטי עבור לקוחותיו.

5. שמירה על הלקוחות – איתמר ציפורי מסביר כי הדבר החשוב ביותר עבור עסק מצליח הוא שמירה על נחלתו העסקית. במילים אחרות, כדי לשמור על עצמאות עסקית העסק צריך לשמור על לקוחותיו, על נתח שוק ובמקביל לפעול להגדלתם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *